Már az elején lelövöm a poént: “bio-játszóház” alatt a számtalan gyönyörű erdőt, zegzugos szurdokot, patakokat, mezőket, kirándulóutakat és tanösvényeket értem. Ahol a gyerek (és vele együtt a felnőtt) köveken és sziklákon mászhat át műanyag dobozok helyett, ahol fára mászhat, és fűben heverhet, ahol szalmabálához dörgölőzhet, és a patak egy oldaláról a másikra ugrálhat. Ehhez még jön egy kis “csodák palotája” is: elolvasni a tanösvényeken a táblákat, megnézni a kivágott fák évgyűrűjét, megkeresni a fa mohás oldalát, olvasni a turistajelzéseket, megfigyelni a madarak hangját. Mindezt teljesen ingyen, egész évben, bármilyen időben, együtt az egész családdal.
A kirándulás kicsit elfeledett elfoglaltság lett, olyan sok rendezvény, program és szolgáltatás vált elérhetővé. Ezt szeretném újjáéleszteni a “Menjünk bio-játszóházba” sorozattal, amelynek keretében folyamatosan tippeket adok arra vonatkozóan, hogy hova érdemes menni kirándulni, és mivel kössük le a gyereket.
Elsőként 5+1 előkészületi tipp, amit érdemes megtenni, mielőtt elindulunk.
1. Bármilyen időben lehet menni, sőt, nyáron még jól is esik az erdő hűvöse. Nedves időben azonban figyeljünk, az erdőben, patakmedrekben még nagyobb lehet a sár, a víz, mint lakott területen. Nagyon fontos a jó minőségű és valóban vízálló bakancs, kabát, nadrág. Ez azért is elengedhetetlen, hogy ne kellejen a gyerekeknek folyton arra vigyázni, hogy ide vagy oda ne lépjenek, hadd másszanak szabadon.
2. Az erdőben nincs büfékocsi, sokszor a legközelebbi kisvendéglő vagy bolt is több kilométerrel arréb, egy kis faluban található, ha egyáltalán nyitva van. Készüljünk elemózsiával. Ismét divatja lett a kinti bográcsozásnak, sütögetésnek, a parkerdők területén vannak erre kijelölt helyek. Ide vinnünk kell mindent, akár félig előkészítve, és közösen főzhetjük meg. Utána a tűz alapos eloltásáról gondoskodjunk.
3. Ha hosszabb túraútvonalról van szó, vigyünk térképet, vagy olyan GPS kütyüt, ami eligazít az úton.
4. Tájékozódjunk a neten előre a túra várható nehézségéről (hossza és szintkülönbség), és a család vagy társaság leggyengébb tagjához igazítsuk a nehézséget. Ne vállaljuk túl magunkat.
5. Figyeljünk rá, hogy télen hamarabb sötétedik, ha esélyes, hogy nem érünk vissza világosban, legyen nálunk eelemlámpa.
+1: Mehet együtt az egész család: kisgyerek (babakocsis kor után javasolt), kutya (hivatalosan csak pórázon) és a többiek:)