#1 TÉVHIT: Nem kell biztosítás, mert az Európai Egészségbiztosítási Kártya minden költségemet fedezi majd.
Nem igaz. A néhány éva valóban ingyenesen kiváltható kártya jobb, mint a semmi, de a külföldi országokban csak azokra az állami egészségügyi szolgáltatásokra érvényes, ami a helyieknek is ingyenes. Sok EU országban van vizitdíj, a fogászati ellátás sehol sem ingyenes, és a betegséggel kapcsolatos egyéb költségeket (pl, hazaszállítás, poggyász rongálódása) nem téríti.
#2: TÉVHIT: Csak ide a szomszédos országba utazom, oda nem érdemes kötni.
Nem igaz. A szomszédos országokból ugyan hamarab hazaérünk egy betegség esetén, viszont ha baleset történik vagy azonnali ellátásra van szükségünk, akkor nem fogunk tudni 5-6 órát autózni, így az utasbiztosítás a szomszédos országokba is ajánlott. Pláne, ha figyelembe vesszük, hogy csak egy vizitnek mennyi az ára, ahol megállapítják, hogy miylen ellátásra van szükségünk. Érdemes viszont a biztosítók által kínált legkisebb csomagot választani, aminek a térítése is a legalacsonyabb, de valószínű, hogy a lábadozás szakaszára már haza tudunk jönni.
#3 TÉVHIT: Olyan sokat utaztam már és semmi bajom nem volt, ez csak pénzkidobás.
Nagyon nem igaz. Én például már több mint ötvenszer utaztam, és nem történt semmi bajom, de ez nem garantálja, hogy ezután sem fog. A biztosítás azt a jó érzést adja meg az utazás előtt és alatt, hogy nem fogom elveszíteni a fél vagy teljes vagyonomot, ha mégis történik velem valami. Ha valaki a fenti tévhitet mondja nekem, mindig megkérdezem: “Jobban örültél volna, ha elüt egy autó és “élvezhetted” volna a biztosító szolgáltatását????” Szerintem a biztosítás olyan természetes, mint hogy a szállásomnak van teteje.
#4 TÉVHIT: Csak 1 napra megyek, arra nem érdemes kötnöm.
Nem igaz. 1 nap alatt is történhet bármi, ráadásul a bbiztosításnak napidíja van, így ez adott esetben csak párszáz forintot jelent.
#5 TÉVHIT: A bankkártyámnak van utasbiztosítás kiegészítője, ezért már nincs szükség külön utasbiztosításra.
Ez részben lehet igaz. Akár van ilyen kiegészítőnk, akár nincs, részletesen el kell olvasni a biztosítás feltételeit, mire és mennyit térít. Ezt vessük össze azzal, amit csinálni szeretnénk. Ha például komolyabban búvárkodunk, akkor kössünk olyan biztosítást, ami nem csak 10 méter mélységig térít. Síbiztosításnál nézzük meg, hogy a helikopteres mentést térítik-e. Poggyásznál mit térítenek, és hogyan kell szállítani (pl laptop repülőn nem adható fel csomagként).
Végül legyen mindig kéznél a biztosítási kötvény és rajta az a telefonszám, ahova baj esetén fordulhatunk. Ahogy írtam, nekem még szerencsére nem volt rá szükségem, de több utastársamnak, ismerősömnek igen, és több százezer forintot spóroltak vele. Érdemes több biztosító ajánlatát megnézni.