Most még nem lehet a Balatonban fürdeni, de a környéket előszezonban is érdemes felkeresni: még nincs olyan tömeg, és nagyon kellemes idő van a következő kirándulásokhoz.
1. Hegyestű
A Balaton-felvidék egyik leglátványosabb természeti különlegessége a Zánka és Monoszló között található Hegyestű, melynek magassága 337 m. Ez korábban bánya volt, most geológiai bemutatóhely, amely egy 5-6 millió éves, kialudt vulkán kráteréről ad metszeti képet. Itt a kitörés közben megrekedt, majd a kihűlés közben sokszögletű, függőleges oszlopokként megdermedt bazalt lávazuhatag látható. A legalább 50 m magas bányafal kőoszlopai hazánkban egyedülállóak, de Európában is csak igen kevés hasonlót láthatunk. A felhagyott bazaltbányánál található épületben egy kiállítást hoztak létre ahol tájékoztatást kaphat a látogató a Nemzeti Park természeti értékeiről, a bazalthegyekről, a Balaton-felvidék egyéb geológiai értékeiről, és a kézi fejtésű kiskockakő-bányászat hagyományairól. Érdemes a jól kiépített úton / lépcsőkön felkapaszkodni, mert a Hegyestű tetejéről fantasztikus a kilátás és csodás a panoráma a Balatonra is.
Belépődíj: Felnőtt: 600,- Ft | Kedvezményezett: 400,- Ft | Gyermek (3-14 éves): 300,- Ft
2. Szentbékállai Kőtenger
Másik látványossága a környéknek a Szentbékállai Kőtenger , ahova szintén érdemes egy kirándulást tervezni. A Szentbékkállai Kőtengert a Káli-medence északi részén, Mindszentkálla és Szentbékkálla között találjuk. A Szentbékkálla határában álló kőhát szinte még érintetlen. Ez a Káli-medence egyik legjelentősebb geológiai értéke.
Amerre a szem ellát mindenütt kisebb nagyobb és mégnagyobb különleges alakú kövek találhatók. Van itt egy lapos un. Ingókő, amelyre a bátrabbak fel is mászhatnak és bizony ilyenkor meg is tapasztalhatjuk, hogy a hatalmas kő bizony meginog a lábunk alatt.
A kőtenger úgy keletkezett, hogy a vulkanikus utóműködés idején ezen a vidéken hévizes források törtek föl, és a forró víz az itt található fehér homokot kemény kőhalmazzá ragasztotta össze. Ezekből kiváló malomköveket lehetett készíteni melyek nagy részét széthordták.
A terület növényvilága is különleges, egyedülálló. A kő repedéseiben megbúvó virágok csodálatos látványt nyújtanak.
3. Cseszneki vár
Veszprém megyében, a Veszprémből Győrbe vezető országút mentén, csodás környezetben, a Bakony hegységében elbújva, egy sziklaszirten láthatóak Csesznek várának festői kőfalai.
Ez az erődítmény az 1241–42-es tatárjárás utáni nagy várépítési korszakban keletkezett. A vár a tatárjárás után épült. Feltehetôleg Rédei Jakab királyi kardhordozó építtette az 1260-as években.
Az Öreg-Bakony északi részén, a mintegy 350 méter magas Vár-hegyen áll a még romjaiban is lenyűgöző Cseszneki vár. A valaha jobb napokat látott ódon falak daliás idők tanúi voltak: várurak, nemes hölgyek, lovagok és katonák koptatták lépcsőit, termeiben formálódott a történelem.
A jelenkori látogatót is magával ragadja a hely szellemisége, visszaröpíti a régi dicsőségbe,
a legendás középkorba.
A nemrégiben felújított várba érdemes egy kirándulást tervezni, amelyet még a gyerekek is nagyon fognak élvezni.
A vár egész évben, minden nap látogatható!
Belépők: teljes árú: 500 Ft, kedvezményes 300 Ft
Kommentek