A külföldi nagyvárosokban az egész napos étkezés nemcsak anyagi teher, hanem sokszor nem is lehetünk biztosak benne, hogy jót kapunk. Sokaknál marad a Meki, a gyros és a kínai, de egy külföldi utazáshoz a helyiek konyhájának megismerése is hozzátartozik. Több mint 20 éves utazási tapasztalat alatt nekem a következők váltak be.
1. Gyakran szállunk meg apartmanban, lakásban (pl Airbnb, Wimdu), ahol kényelmes konyha van. No nem azért, hogy egész nap főzzek, de a reggeli és a vacsora így kényelmesen és sokkal olcsóbban megúszható. És ha valaki azt gondolná, hogy ez így nem elég stílusos, az téved. Múltkor Párizsban pl a sarkon található Monorpix boltban vásárolt isteni sajtokból, borból, csigából csaptunk inyencvacsorát, amit az apartman teraszán fogyasztottunk el. A reggeli croissantot ugyanitt ettük kávéval, a töredékéért annak, mint amit egy kávézóban kifizettünk volna.
2. Ebédre nem vagyok hajlandó az apartmanban főzni, nem azért megyek el nyaralni, hogy a konyhában töltsem az időt, bár kétségkívül ez is takarékos megoldás. A nagyvárosok központi éttermeiben is gyakran kínálnak ebédmenüt. Ha turistamenü, akkor kicsit drágább, de ha irodák is vannak a környéken, akkor ez gyakran 10-12 euró egy levesért, főételért és desszertért Párizsban – nem rossz.
3. Kuponok és kedvezmények: Londonban a metrón utazva láttuk, hogy minden hirdetésnél volt egy kuponkód, ami ilyen vagy olyan, valóban értékes kedvezményre, vagy ajándékra jogosított fel egy-egy étteremben. Az ingyenes metróújságban pedig hétköznaponként ‘egyet fizet kettőt kap’ kupon volt a Starbucksba. Szóval olcsóbban ittam a kapucsínót ott, mint itt Budapesten.
4. Gyakran a városkártyánk, vagy a szállás, ahol lakunk szintén ad vendéglátóhelyekre is érvényes kuponokat, érdemes ezt is megnézni. Illetve minden országban működnek az itthon is népszerű kuponos oldalak (Groupon néven megtalálod), ezeket is átnézhetjük.
5. Egy kis előkészülettel sokat spórolhatunk. Mi például mindig megvesszük az úti innivalót és egy kis müzlit, kekszet, banánt a helyi szupermarketben, mielőtt a látnivalókhz indulunk. Ha ugyanis a Colosseum tövében jön rám a szomjúság, azért drágán meg fogok fizetni. Köztudott, hogy minél több a turista, annál drágábbak az árak, ehhez elég néha, néhány utcával kijebb menni.
6. Sokan esküsznek a street foodra, azaz az utcai bódékra, árusokra, ezt is ki lehet próbálni, nekem helyfüggő, hogy mennyir ebízom ezekben, de pl Ázsiában nagyon népszerűek és tényleg eredetibbek és olcsóbbak. A piacokat viszont nagyon szeretem. Ha nem túl turistás a piac, akkor normális áron lehet kapni főtt ételt is.
7. Gyakran okoz nehézséget annak eldöntése, hogy vajon jó minőséget kapunk-e az adott helyen. Az útikönyvek, helyi prospektusok adnak ugyan leírást, de nekem sokszor az az érzésem, hogy a felkapott helyeket ajánlják, vagy azt amelyik megfizeti. (Ott van persze pl a Lonely Planet, amelyik soha nem fogad el ellenszolgáltatást.) Ha mások véleményére vagyunk kiváncsiak, ott a Foodspotting alkalmazás, amelyikben megnézhetjük, milyen ételeket ajánlanak a közelünkben mások. Ha teljesen idegen helyre megyek, gyakran kérek először egy előételt vagy levest és az a mérce.
8. Ha beülünk valahova, legyünk körültekintőek a költségekkel. Az étlapot a legtöbbször már belépés előtt lehet látni kifüggesztve, ne csak egy főétel árát vegyük alapul, hanem nézzük meg az italok, kávé, az esetleges felszolgálási, vagy asztalfoglalási díjat is. Ha turistamenüt kérünk, szintén jó tudni, mi is van benne pontosan.
9. Együk egy helyi ember főztjét. Nos, ez akkor is lehetséges, ha senkit nem ismerünk az adott városban. A www.eatwith.com oldal lakáséttermeket gyűjt össze. Válogathautnk a vendéglátók és a menük közül, sőt azt is látjuk, kik vesznek még részt a vacsin. Nem is mindig jövünk ki olcsóbban, de nagyon finom és bőséges menüt kapunk, otthonos hangulatban. Mi Barcelonában ettünk sokkal jobbat, mint egy étteremben, és van, akivel onnan azóta is tartjuk a kapcsolatot.
10. A négy- ötcsillagos szállodák vasárnap gyakran kínálnak brunch menüt elfogadható áron, ilyenkor igazi ínyencségeket ehetünk all inclusive rendszerben, érdemes ennek is utánanézni.
Ha azt is szeretnéd megtudni, hogyan tudsz olcsón vagy ingyen megszállni, keresd tippgyűjteményem itt
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: