Az Őrség legszebb vendégházára romos parasztházként talált rá a mostani két tulajdonos Orsi és Zsolt. Büszkék arra, hogy megmentették, mi pedig boldogok, hogy néhány napra akár a miénk is lehet. Köszönjük, hogy elmesélték nekünk történetüket, és megosztották velünk a felújítás fényképeit.
Első látásra beleszeretni
“2007 nyarán jártunk először az Őrségben. Őriszentpéteren volt a szállásunk egy eredeti formájában helyreállított parasztházban. Egy este a feleségem egyedül ment kerékpárral felfedezni a környéket. Két nappal később kimentünk kocsival Ispánkra. Kiszálltunk és én azonnal beleszerettem a házba. Még lerobbant állapotában is csodálatos volt. Telefonáltam az “Eladó” táblácskán lévő telefonszámra… “
A ház átváltozása – régen, felújítás közben és ma:
Miért pont az Őrség?
“Sok barátunk kérdezte, hogy miért nem találtunk a lakhelyünkhöz, Budapesthez közelebb egy ilyen házat. Véleményünk szerint ez a régi, kúriaszerű ház olyan tökéletes harmóniában van a környező tájjal, ami semmi máshoz nem hasonlítható. Budapestről leutazva a 3 órás út alatt sikerül magunk mögött hagyni a stresszel, mindennapi rohanással teli életünket és Ispánkra érkezve mintha egy másik világba csöppennénk, ahol megáll az idő.”
Ilyen volt az előszoba régen, felújítás közben és ma:
Honnan jött az ötlet, hogy vendégházat nyissanak itt?
“A felújítást követően gondoltunk először arra, hogy vendégházként működtetjük. Egyrészt a fenntartási költségek miatt másrészt azért mert büszkék voltunk arra, hogy sikerült megmentenünk ezt a házat. Fájó szívvel tapasztaltuk, hogy a környéken mennyi régi ház lesz az enyészeté az ott lakó idős emberek halála után. Ez is inspirált minket, hogy az őrségi építészet értékeit megmentsük a jelen és utókor számára. Célunk az, hogy minél több vendégünk megszeresse az Őrséget és ezáltal kedvet kapjon a környék elhagyott házainak megmentésére. Hisszük azt, hogy ez nagyobb bizonysága a hazaszeretetnek, mint a zászlók lengetése.”
A szobák is csodaszépek lettek, a korhű bútorokat az ország legkülönbözőbb szegleteiből vásárolták össze. A Kaláni szoba régen és most:
Itt pedig a Cserépkályhás szoba régen és most:
Mennyi idő telt el az ötlet és a megvalósítás között?
“2007 szeptemberében vettük meg a házat és 2009 tavaszán – a második felújítást követően – már vendégeket fogadtunk. A ház nemcsak kívül hanem belül is teljesen korhűen került berendezésre. Bíró Friderika muzeológus segítségét is igénybe vettük, aki az Őrségi népi építészet szakavatott ismerője. Amíg a felújítás tartott szépen lassan sikerült mindent megvásárolni amit nagyon élveztünk mert nagyon sok érdekes emberrel ismerkedtünk meg.
A közel 2 év alatt sikerült összevásároltuk az ország minden szegletében fellelhető antik bútorokat és kiegészítőket. Vendégházunk kialakításakor legfontosabb szempontnak azt tekintettük, hogy mi milyen helyen pihennénk a családdal, baráti társasággal szívesen és ez a visszajelzésekben vissza is köszön. Aki a házba belép olyan érzése van mintha csak pár perce távozott volna a tulajdonos.”
A padlás is megújult.
Mit szeretnek a vendégek?
“A ház működtetését nem tekintjük üzleti vállalkozásnak inkább csak kísérletnek. Kíváncsiak voltunk, hogy meg tudjuk-e valósítani az elképzeléseinket, és arra, hogy ezt hogyan fogadják és használják a vendégeink. Vigyáznak-e ezekre az értékekre, ki milyen célból keresi fel a házunkat, kinek tudjuk átadni az értékőrzés fontosságát.
Az elmúlt években nagyon sok és sokféle vendéggel beszélgettünk erről és mondhatom nagyon kellemes emlékeink vannak. Mindenki mást említ, de általánosságban azt mondhatom, hogy a legtöbb szóbeli vagy írásbeli visszajelzés megemlíti a korhű hangulatot és az, azt kiegészítő mai kényelmet, a reggeli kakaskukorékolást, a csillagos eget, a csendet, a házat körülvevő gyönyörű tájat, a barátságos fogadtatást, a reggelihez kapott igazi SÁRGA paraszttojást, stb.”
Ahol pedig elkölthetjük az isteni reggelit: a konyha-étkező. Ilyen volt régen, felújítás közben, és most: