Sokan azt hiszik, milliomos vagyok, mert sok helyen jártam…, de nem, pusztán néha kevés pénzből is fantasztikus élmények várnak ránk, főleg, ha utószezonban utazunk. Én ezt tudom megengedni magamnak és az őszi-téli hónapok szürkeséget nem bírom. Így kerültem Lisszabonba november végén, és a város teljes pompájában mutatkozott be. Tegyük hozzá, hogy az árak nem magasabbak, mintha otthon lennénk. Szórádi Gyöngyi beszámolója. (A képeket Gyöngyi készítette.)
Az adventi időszakról nem éppen Lisszabon jut eszünkbe, de vegyük figyelembe, hogy a naplemente két órával később következik be, 17-19 fok van, főleg napsütésben és még tart a szörf-szezon, például a főváros környéki partok így néztek ki december elsején. A kép Carcavelosban készült. Így tehát érthető, hogy kerül a szörfdeszka a bikaviadal-aréna karácsonyi vásárába!
Szikrázó napsütés, 19 fok, mindez 2016. november 26-án – az óceán partját sosem hagyhatom ki…
Lisszabonban nem divat a karácsonyi vásár, de van egy klassz a Campo Pequeno metróállomásnál a hasonló nevű arénában, és a 2 eurós belépő a legolcsóbb megoldás, ha valaha belülről szeretnénk látni egy bikaviadal arénát.
A portugál bikaviadaloknak kevésbé ismertek a hagyományai, de országszerte vannak arénák, Alentejoban szinte minden nagyobb faluban láttam. Portugáliában nem hal meg a bika a szeánsz végén, a 1828–1834 közt uralkodó állatvédő szemléletű Miguel király megtiltotta ezt.
Szezonban itt lehet tájékozódni a programról és online jegyet vásárolni: http://www.campopequeno.com/tauromaquia/
A Campo Pequeno arénához a hasonló nevű metró állomáson tudunk kiszállni (a sárga metró vonal), és az állomást nem téveszthetjük el!
November 30-án nyílt meg a Mercado de Natal, azaz a karácsonyi vásár. Másképp értelmezik a karácsonyi sztereotípiákat, bye-bye Rudi…
A hely atmoszférája egzotikus. A madridi aréna mintájára építették 1890 és 1892 közt, arab stílusban, és 2006-ban teljesen felújították és most egyike a város rendezvény helyszíneinek. Fokozhatjuk az élvezetet, ha beülünk egy pohár borra vagy kávéra a földszinti bárban. Ha felmegyünk az aréna lépcsőin, a karzaton beülhetünk a VIP páholyokba.
A vásárban szemet gyönyörködtető kézműves portékákkal találkozhatunk. Giccses angyalkák helyett kézműves fa szörfdeszka.
A felső szinten használt és újrahasznosított termékeket is árulnak. Például tengeri sünökkel és kagylóhéjjal remekül fel lehet dobni a lámpaernyőt! Tudtad-e, hogy a parafára horgolni is lehet? Kedvencem a csempe utánzatú mandula szappan, ideális szuvenír!
De ez a vásár csak egy kis epizód, ha lemegy a nap – két órával később, mint otthoni idő szerint – kigyúlnak a fények, és a szokásos gazdag lisszaboni kínálat mellett úszhatunk az ünnepi fényárral.
Az én útvonalam: Marqués de Pombal metróállomás, Avenida da Liberdade és onnan le, egészen a folyópartig, ahonnan a Terreiro do Paco metróállomásról térhetünk haza.
Ha még napfénynél érkezünk a Marqués de Pombal-ra, a közeli parkból nagyszerű a kilátás a Tejo (Tagus) folyóra.
A Rossio (azonos nevű metró állomás) az egyik leglátványosabb adventi helyszín (napközben kézműves helyi termékeket árusító piac is működik itt).
A csúcs – és a legszebben kivilágított épület a „szardínia-mennyország”: ami tulajdonképp egy turista látogatóközpont és bolt.
A szomszédos Figueria térre nézzünk be, innen láthatjuk a Sao Jorge Várat is.
Majd folytassuk utunkat a Rua Augusta sétálóutcán, és persze, ne felejtsünk el gesztenyét venni. Hamarosan elérünk a folyóparthoz a Praca do Comercio térre Lisszabon és a karácsonyi fények emblématikus központjához, és ha szerencsénk van, itt is elcsíphetünk egy fényfestést.
A köznyelven Praca do Comercio-nak nevezett tér közepén álló monumentális karácsonyfa belülről talán még szebb.
Kommentek