Ez a “múzeum” valaha a világ egyik leghíresebb kereskedelmi vitorláshajója volt. Ez a “Cutty Sark”, amely ma a világörökség részét képezi. A 19. században ez volt az egyik leggyorsabb vitorláshajó, amely hatalmas mennyiségű teát, fűszereket, szenet, gyapotot és a rossznyelvek szerint egy kis drogot is szállított a gyarmatokról Angliába.
Ezt a csodálatosan rendbe hozott hajót 2012. április 25-én a Királynő és férje Edinburgh hercege nyitotta meg a nagyközönség számára.
A Cutty Sark 85 méter hosszú, 11 méter széles és majdnem 1000 tonnát nyom.
Három szintet járhat be a látogató. A legalsó szint a legérdekesebb. Mert ugyan kinek van lehetősége megnézni alulról, a tenger fenekéről egy hajót? De az ügyes kezű mérnökök megoldották, hogy három méter magasra felemelve, az üveg-acél szerkezetű látogatótérben alulról is megcsodálható legyen a hajótest karcsú alakja.
A középső fedélzeten látható a teherraktár. Amikor a hajó úton volt, itt tárolták a gyékénnyel letakart teásládákat, ill a gyapjút tartalmazó ládákat. Kezdetben a hajóorrban szállásolták el a hajó legénységét, majd később igen egyszerű szálláshelyet kaptak.
Korabeli képek és rajzok alapján látni lehet hogyan éltek, dolgoztak a matrózók, kitéve magukat az időjárás szeszélyeinek. A zömében 25-28 éves legénység napi 12-16 órát dolgozott igen kevés bérért. És sajnos nem mindenki érhette meg a partra szállást. A kiállításon az elhunytakról is megemlékeznek. A matrózokat két csoportra osztották, az egyik a raktár felőli oldalt, míg a másik a hajó jobb oldalát felügyelte.
A hajófarban volt a kapitány tartózkodási helye, ahonnét egy pillantással ellenőrizhette az útirányt. A hajó hátsó részében volt a tisztek szálláshelye. Érdekes volt megnézni a kapitány gyönyörűen berendezett különleges fával borított hálóját ill dolgozó szobáját.
Az előfedélzeten találhatjuk a fedélzeti konyhát ahol az induláskor feltöltött élelmiszereket, például malacokat, csirkét, babot dolgozták fel. Egy üveg tárlóban látni lehet mit ettek annak idején a hajózók. A tisztek és a legénység részére egyaránt a konyhai szenes tűzhelyen főztek, de míg a legénység a fedélzeten evett, a tisztek étkét pincérek tálalták fel a gyönyörű szalonban.
Fürdőszobaként a vödör víz szolgált. Hátul a csillag-fedélzeten lehet látni a vászonnal borított fedélzeti lejárót, melyen keresztül rakodták ki és be a szállítmányt.
Remek élmény volt látni ezt a gyönyörű hajót. Sok interaktív játék teszi lehetővé a ma embere számára a régmúlt idők jobb megismerését.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: